Aktualności

Co mówi Biblia?

Kontrowersje chrześcijańskie. Co tak naprawdę mówi Biblia?

Czy chrześcijanin powinien walczyć podczas wojny lub zagrożenia życia? Kto tak naprawdę odpuszcza grzechy i po co jest spowiedź? Czy chrzcić niemowlęta i jaka jest rola rodziców chrzestnych? Podczas najnowszego cyklu czterech wieczornych programów skupiliśmy się na kontrowersjach obecnych w chrześcijaństwie.

W tej serii spotkań usłyszeliśmy odpowiedzi na niebanalne pytania obecne w dyskusjach różnych grup religijnych. W studiu filmowym (taką formę przybrało pomieszczenie w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie) pastor Marek Rakowski był przepytywany przez doktora Pawła Szkołuta. Razem – wraz z udziałem publiczności oraz wcześniej przygotowanych sond ulicznych – szukali odpowiedzi na pytania takie, jak np.

  1. – w jaki sposób chrześcijanin powinien się zachować w sytuacji wojny,
  2. – czy chrześcijanie powinni być patriotami,
  3. – czy łatwiej się spowiadać ludziom czy bezpośrednio Bogu,
  4. – czy chrzest dziecka wpływa na jego późniejsze życie.

KAŻDA SOBOTA OD 19 LISTOPADA DO 10 GRUDNIA POŚWIĘCONA BYŁA INNEMU ZAGADNIENIU.

Pierwsze ze spotkań nawiązywało do najnowszego filmu Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych”. – Z jednej strony Stary Testament to właściwie ciągła historia walk. Ale co z nowotestamentowymi fragmentami, aby nadstawić drugi policzek czy schować miecz do pochwy? – pytał i następnie rozwiewał wątpliwości pastor Rakowski.

Obejrzyj pierwszy odcinek serii Co mówi Biblia

Dyskusja i półgodzinna przemowa drugiego odcinka serii skoncentrowana była wokół problematyki spowiedzi. Trzecie spotkanie poświęcone było tematyce chrztu – kiedy, jak i czy w ogóle należy chrzcić bądź chrzcić się. Cykl spotkań zamknął temat „dnia świętego”. – Muzułmanie – piątek. Żydzi – sobotę. Chrześcijanie – niedzielę. Który dzień, o ile którykolwiek, należy świętować? – pytał Rakowskiego dr Szkołut.

Paweł Szkołut jest obecnie wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Z wykształcenia doktor archeologii, specjalizuje się w archeologii biblijnej i wielokrotnie brał udział w ekspedycjach archeologicznych na Bliskim Wschodzie.

 

Jego kariera związana jest również ze studiami skandynawistycznymi – od ok. 25 lat uczy języka norweskiego. Jego hobby to literatura, teologia, muzyka, sztuka, podróże i sport.

 

Dr Szkołut przepytywał pastora Marka Rakowskiego, sekretarza Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce. Pracuje on w Warszawie i całej Polsce, ale pochodzi i mieszka w Krakowie. Wychowywany był w duchu katolickim i patriotycznym. Jego dziadek był w okresie II Rzeczypospolitej oficerem Wojska Polskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej walczył w Armii Krajowej, zginął w Powstaniu Warszawskim.

 

Marek Rakowski w 1984 roku został adwentystą – niedługo potem rozpoczął studia w adwentystycznym seminarium duchownym (dzisiejsza Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna) oraz, nieco później, w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1992 roku współtworzył nowy zbór (parafię) w Krakowie – w Nowej Hucie, na os. Teatralnym 24. W 2007 roku otrzymał certyfikat dyplomowanego konsultanta ds. rodziny na podstawie przebytych międzynarodowych szkoleń. Jego hobby to podróżowanie, kolekcjonowanie przewodników, kultura i sztuka oraz piłka nożna.